Haber Galerisi

Kış Lastiği Zorunluluğu

Kış Lastiği Zorunluluğu Kış lastiği binek hususi otomobillerde de zorunlu mu ?

27 Kasım 2017 - 0:19 'de eklendi ve 882 kez görüntülendi.
Kış Lastiği Zorunluluğu

Kış Lastiği Zorunluluğu

Kış lastiği binek hususi otomobillerde de zorunlu mu ?

Zorunluluk hangi tarihlerde başlıyor ?

Kış lastiği uygulaması 2018 hangi aya kadar devam edecek ?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca yapılan açıklamada, ruhsatta hususi tescilli taşıtların kış lastiği takmalarının zorunlu olmadığı belirtildi.

Ancak yolcu ve eşya taşımaları için kullanılan araçlar kış lastiğini zorunlu olarak takacaklar.

Kış Lastiği Zorunluluğu ile ilgili esasları belirleme yetkisi Resmi Gazetenin 9 Şubat 2017 tarihinde yayımlanan KHK 687 no ile verildi.

“1 Nisan 2017′ tarihinde yayımlanan, ‘Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu İle İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’ ile Kanun maddesine bağlı olarak usul ve esaslar belirlenmiştir.

Buna göre, 1 Aralık 2017 ile 1 Nisan 2018 tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu olup yapılan düzenleme, hususi olarak tescil edilmiş taşıtların kış lastiği takmalarını kapsamamaktadır.

Ayrıca, belirtilen tarih aralıklarında il sınırları içerisinde kış lastiği uygulanacağı tarih aralıkları ile ilgili duyurular ilgili Valiliklerce yapılacaktır.

Ayrıca yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçların dışında kalan hususi araçlar için kış lastiği zorunluluğu olmamasıyla birlikte, can, mal güvenliği ve güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılmasını öneriyoruz.”

 

Arslan yaptığı açıklamada; kış şartlarına uygun lastik kullanmayan araçların yola devam etmelerine izin verilmeyeceğini belirtti.

Kış kar lastikleri 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı, çamurlu ve kaygan zeminlerde yüksek güvenlik sağlıyor. Diye konuştu.

Selçuk Softa

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER