Haber Galerisi

Appleın EFI Yazılım Zafiyeti ile Başı Belada

10 Ekim 2017 - 20:19 'de eklendi ve 542 kez görüntülendi.
Appleın EFI Yazılım Zafiyeti ile Başı Belada

Appleın EFI Yazılım Zafiyeti ile Başı Belada – Dünyanın gelişmiş teknoloji şirketlerinden birisi olan Apple her fırsatta sunduğu güvenliği ile dikkat çekse de bu kez şirkette işler yolunda gitmiyor.

Efi yazılımı nedeni ile büyük bir güvenlik zaafiyeti ile baş başa kalan Apple, kullanıcılarını büyük hayal kırıklığına uğrattı.

Bu kez işler yolunda gitmediği için büyük sıkıntı yaşıyan Apple, kullanıcılarına şu günlerde sık sık işletim sistemlerinizi güncel tutun çağrısı yapıyor.

Appleın EFI Yazılım Zafiyeti ile Başı Belada

Yayımladığı güncelleme ile tüm güvenlik açıklarını kapattığını söyleyen Apple, kullanıcılarının içindeki kuşkuyu ortadan kaldırmak için gerekli çalışmaları sürdürmeye devam ediyor.

Mac bilgisayarlarında İntel tarafından üretilmekte olan Efi sistemini bilgisayarların açılma sürecindeki güvenlik kontrolü için; yıllardır kullanmakta olan Apple.

Bu kez bu sistem yüzünden sıkıntıya girdiği için sistemin geleceği de merak konusu olmaya başladı bile.

Efi sistemindeki açık sayesinde bilgisayar açılmadan üst düzey yetkilere hackerlar tarafından ulaşılabilmesi bu sistemin geleceğini de riske atmaya başladı.

Hackerların oldukça kolay bir yöntem ile ele geçirebildikleri önemli bilgiler ise Apple bilgisayarlarının güvenli olmadığına dair haberlerin çıkmasına neden oldu.

Yeni güncellemeyi bilgisayarlarına indiren Apple kullanıcılarının güncellemeden memnun kalmadıkları da dikkatlerden kaçmayan bir diğer unsur.

Bu güncelleme ile birlikte Efi sisteminin getirmiş olduğu açıkları kapattığını iddaa eden Apple şirketinin aksine kullanıcılar hala güvenlik zaafiyetinin devam ettiği yönünde görüşlerini bildiriyorlar.

Şu anda güncellemeyi alan kullanıcılar dahil tüm Apple kullanıcıları dışarıdan gelebilecek bütün saldırılara karşı savunmasız halde oldukları için şirkete sitem ediyorlar.

Gelişmiş güvenlik şirketleri arasında bulunan Duo Labs adındaki güvenlik şirketinin hazırladığı rapora bakıldığında 75 bini aşkın macOS işletim sistemi kullanıcısı Efi sisteminin yarattığı bu güvenlik açığı yüzünden her an hacklenebilecek durumda bulunuyor.

Bu durumdan oldukça etkilenen Apple kullanıcıları bu güvenlik açıklarının devam etmesi durumunda Mac bilgisayarlarında önemli bilgileri saklayamayacak gibi görünüyorlar.

Bu durumun devam etmesi ise hem kullanıcıları hemde Apple’ı mağdur ettiği için en yakın zamanda bu durumun çözüleceği bildiriliyor

Haber Editörü : Sibel Kayra

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER