Haber Galerisi

Son Dakika Dünya Haberleri

18 Eylül 2017 - 22:24 'de eklendi ve 506 kez görüntülendi.
Son Dakika Dünya Haberleri

Son Dakika Dünya Haberleri

IRAK MAHKEMESİ BAĞIMSIZLIK REFERANDUMUNU DURDURMA KARARI ALDI

Önümüzdeki hafta yapılacak olan bağımsızlık referandumunu, Irak Yüksek Mahkemesi en az iki davayı gerekçe göstererek durdurma kararı aldı.

Irak Başbakanı İbadi ve Irak Parlamentosunun dört üyesinin açtığı davalar nedeniyle mahkeme durdurma kararı aldığını açıkladı.

Mahkeme sözcüsü İlyas Samuk “Yapılan inceleme sonrası mahkeme, Kürdistan bölgesinde çıkarılan ‘8 Haziran 2017 tarihli ve 106 sayılı Başkanlık emrine göre 25 Eylül’de yapılması planlanan referandumu’ durdurma kararı aldı.”

Mahkemenin “referandumun anayasaya aykırı” olduğu yönündeki davalar sonuçlanıncaya kadar referandumu durdurma kararı aldıklarını açıkladı.

Son Dakika Dünya Haberleri

DÜNYADAKİ AÇLIK RAKAMI

Birleşmiş Milletler’in ‘Dünyada Gıda Güvenliği ve Beslenme Durumu 2017’ raporuna göre dünyadaki açlık rakamının yeniden yükselişe geçtiği açıklandı.

Açıklanan raporda son bir yılda tam 38 milyon kişi daha eklenerek 815 milyon kişiye ulaştı.

Bu sayı dünya nüfusunun yüzde 11’ ne denk gelmekte.

Ana sebep olarak, savaşlar ve iklim değişikliklerinin yanı sıra, değişen beslenme alışkanlıkları ve ekonomik yavaşlama da diğer faktörler arsında yer aldı.

Raporda dikkat çeken bir diğer konu da, açlık çeken 815 milyon kişiden 489 milyonunun savaş yaşanan bölgelerde yaşadıkları ve bu insanların diğerlerine göre 2,5 kat daha az beslendikleri belirtildi.

Rapora göre açlık çeken insanların 520 milyonu Asya’da, 243 milyonu Latin Amerika’da ve 42 milyonu da Karayipler’de yaşamakta.

Güney Sudan, Nijerya, Somali ve Yemen ise açlığın yaşandığı ülkeler olarak belirtildi.

815 milyon insandan, beş yaşın altında 155 milyon çocuğun yer aldığı açıklandı.

DÜNYANIN EN YAŞLI İNSANI HAYATINI KAYBETTİ

10 Mart 1900 doğumlu ve dünyanın en yaşlı insanı olan 117 yaşındaki Mosse Brown hayatını kaybetti. Mosse Brown’ın ölümünü Jamaika Başbakanı Andrew Holness sosyal medya hesabından duyurdu.

Violet Mosse-Brown’ın ölümüyle, dünyanın en yaşlı insanı ünvanı, tekrar 117 yaşında Japonya’da yaşayan Nabi Tajima’ya geçti.

4 Ağustos 1900 doğumlu Tajima, Mose Brown’dan sadece birkaç ay önce doğmuş.

Geçtiğimiz Nisan ayında bu ünvana sahip olan Mosse Brown, İtalya’da yaşayan ve yine 117 yaşında ölen Emma Morano’nun ölümüyle bu ünvanı birkaç ay elinde tutabildi.

Ünvanı kazandığında Jamaika Başbakanı Andrew Holness kendisini ziyaret etmişti.

AMERİKA’DA HALK SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Amerika’nın Missouri eyaletindeki St. Louis’de 2011 yılında uyuşturucu sattığından şüphelenilen 24 yaşındaki Antony Lamar Simith’i vurarak ölümüne sebep olan ve birinci derecede cinayetten yargılanan eski polis memuru Jason Stockley için mahkemenin cuma günü beraat vermesinin ardından halk sokağa çıktı.

Bölgeye zırhlı araçlar ve özel giysili polislerin sevk edilmesi üzerine bir sokağa sığınan ve polisle çatışmaya giren halk camları kırdı.

Polisin müdahalesi ile 30 gösterici gözaltına alınırken, göz yaşartıcı fişek isabet eden bir kişi ise yaralandı. 11 polis memurunun da yaralı olduğu bilgisi verildi.

Haber Editörü : Sedat DOĞRUER

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

 BU HABER HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR

( 2 Yorum )

  • Son Dakika Dünya Haberleri – @DavrosLady ;

    […] Kaynak: Son Dakika Dünya Haberleri […]

    18 Eylül 2017 22:36
  • Emre ;

    Son dakika dünya haberlerini tek sayfada toparladığınız için teşekkürler bu bültenin devam etmesi dileğiyle kolay gelsin

    30 Eylül 2017 22:52
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER